Wierni czytelnicy- przyłącz się! :)

niedziela, 17 lipca 2011

Czekoladowo-pomarańczowe delicje z dodatkiem kawy...- peeling do ciała Kanu


  Latem każda z nas pragnie zachwycać zadbanym, gładkim ciałem.
Problem powstaje wówczas, gdy stan cielesnych atrybutów nie jest w stanie odzwierciedlić naszych wyobrażeń...

 Aby uniknąć niechcianego kłopotu zrogowaciałego, bądź łuszczącego się naskórka, polecam używanie peelingu solnego Kanu o zniewalającej nutach zapachowych czekolady i pomarańczy :)

   Pierwsze pozytywne wrażenie dotyczy oszałamiającego wprost zapachu, który stanowi zapowiedź przyjemności z użytkowania kosmetyku.
Przy każdorazowym  odkręceniu wieczka następuje istna "eksplozja" czekoladowych wonności ;) Wielbiciele czekolady będą zachwyceni mocnym, słodkim aromatem peelingu :) 


 Zaglądając po otwarciu pojemnika do środka, ujrzeć można gęsty czekoladowy "sos", który oddziela się samoistnie od kryształów soli i cząstek kawy- pozostających w dolnej partii opakowania.
 Przed każdym użyciem peelingu starannie mieszam całą zawartość przy pomocy szerokiego drewnianego patyczka od lodów.

  Kosmetyk Kanu spełnia swe zadanie w stu procentach.

  Świetnie spisuje się zwłaszcza przed depilacją, gdy potrzebny jest zabieg złuszczenia martwych komórek naskórka. Masaż z udziałem peelingu czekoladowo-pomarańczowego pobudza mikrokrążenie skóry i działa aromaterapeutycznie.

  
Jak należy stosować peeling solny Kanu?

  Po kąpieli i rozgrzaniu ciała gorącą wodą (co pomoże otworzyć pory skóry) należy rozprowadzić odpowiednią ilość peelingu na wilgotne ciało. Powinno się dokonywać tej czynności poprzez masaż okrężnymi ruchami, zaczynając od stóp i posuwając się w kierunku serca. 
 Po rozprowadzeniu kosmetyku nie powinno się przerywać masażu skóry przez 2-3 minuty, po czym spłukać dokładnie ciało wodą. Na skórze pozostanie delikatna osłonka tłuszczowa, której nie należy zmywać mydłem, ponieważ wspomaga ona odbudowę płaszcza hydro-lipidowego.


Skład peelingu solnego Kanu czekoladowo- pomarańczowego:

 Sodium Chloride, Soybean (Glicyne Soya) Oil, Theobroma Cacao Shell Powder, Coffea Arabica, Citrus Aurantum Amara, Parfum, Rosmarinus Officinalis (Rosemary) Leaf Extract, Helianthus Annus (Sunflower) Seed Oil.

 Okres trwałości peelingu Kanu po odpieczętowaniu to 3 miesiące- jako że jest to produkt naturalny, powinno się go przechowywać w chłodnym miejscu. Ja robię to lokując kosmetyk na dolnej półce lodówki ;)
  Pojemnik ma 350 gramów- objętość nie jest powalająca, ale wszystkich dóbr kosmetycznych nie sposób zmaterializować ;)

  Głównym składnikiem peelingu Kanu jest sól- naturalny środek odkażający, wspomagający również procesy odnowy naskórka. Pomimo, że możemy odczuwać lekkie pieczenie w miejscach podrażnionej skóry, sól pomaga w leczeniu otarć, oparzeń oraz drobnych skaleczeń. Krystalicznie czysta sól jest doskonałym środkiem pomagającym w złuszczaniu martwego naskórka. Wszystkie jej kryształki są wystarczająco ostre, by zetrzeć martwy naskórek, a jednocześnie zbyt małe, by podrażnić skórę przez porysowanie.


Peeling do ciała Kanu dostępny jest m.in w sklepie Organeo:

http://www.organeo.pl/product-pol-80-Kanu-Solny-peeling-do-ciala-Czekolada-Pomarancza.html

1 komentarz:

  1. Uwielbiam połączenie czekolady i pomarańczy! Kupię na sto procent :))

    OdpowiedzUsuń